Dnia 15.05.2023r. dziesięcioro uczniów SP Proboszczów (klasa 2 i 3) wzięło udział w trzydniowej wycieczce do Kudowy-Zdroju. Pomimo deszczowej pogody, dzieci pełne humoru wyjechały wczesnym rankiem do miejsc, o których wcześniej nie miały pojęcia.

Po przybyciu do Kudowy-Zdroju, pierwszym punktem zwiedzania, do którego się udaliśmy, było Muzeum Zabawek, a raczej warsztaty, na których to każde dziecko wykonało swoją własną zabawkę. Następnie udaliśmy się zwiedzać przepiękne zabawki, które zrobiły na dzieciach ogromne wrażenie. Mieliśmy również okazję zobaczyć jak kiedyś wyglądała sala lekcyjna, mogliśmy przymierzyć fartuszki szkolne oraz wziąć udział w króciutkiej lekcji prowadzonej przez panią dyrektor siedząc w starodawnych ławkach.

Zapraszamy do galerii

Następnie udaliśmy się do miejsca, w którym mieliśmy zakwaterowanie. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy na obiadokolację do gruzińskiej restauracji, a potem na spacer po parku. Po powrocie do willi PIGMALION, każde dziecko miało czas wolny.

Wczesnym rankiem po śniadaniu wyruszyliśmy do Kudowy-Zdroju Czerna na zajęcia edukacyjne- Szlak Ginących Zawodów. Każde dziecko wykonało swoją własną miseczkę z gliny, którą również ozdobiło. Następnie udaliśmy się do Domu Chleba i mieliśmy okazję spróbować pyszny chlebek albo z masłem albo ze smalcem, który wypiekany był w starodawnym piecu chlebowym. Zwiedzając Szlak Ginących Zawodów, mieliśmy okazję zobaczyć stary młyn oraz odwiedzić mini ZOO.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była miejscowość Pstrążna, gdzie dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjnych – Skansen Kultury Ludowej, a następnie upiekły kiełbaski na ognisku. Tym, którym nie udało się upiec kiełbaski z powodu deszczu, mieli okazję zjeść kiełbaskę upieczoną przez Pana Kowala na ruszcie w kuźni po zajęciach twórczych, na których to każde dziecko wykonało obrazek na desce za pomocą farb olejowych.

Po ciężkim dniu pracy wróciliśmy do naszej willi, gdzie odpoczęliśmy i powędrowaliśmy na obiadokolację, a następnie kupiliśmy pamiątki w Parku Zdrojowym  i zjedliśmy pyszne lody – tylko nasze panie skusiły się na przepyszne ciasto….. Na zakończenie dnia wszyscy udaliśmy się na spacer po naszym parku, a następnie do naszej willi.

Ostatniego dnia również wczesnym rankiem po pysznym śniadaniu, pojechaliśmy do Dusznik-Zdroju i zwiedzaliśmy Muzeum Papiernictwa. Tam również wzięliśmy udział w warsztatach czerpania papieru – każdy z nas stworzył swoje własne dwie kartki papieru z celulozy. Następnie Pani, która miała z nami zajęcia, zabrała nas na wycieczkę po muzeum opowiadając historie związane z powstawaniem papieru – kiedy, jak i gdzie powstał papier? Wszyscy byli zainteresowani więc bardzo skrupulatnie słuchaliśmy Pani opowieści.

Z Dusznik-Zdroju pojechaliśmy do Polanicy-Zdroju, gdzie czekały na nas atrakcje np. Park Zdrojowy, muszla koncertowa, kolorowa fontanna, kamienny niedźwiedź czy kula. Ostatnim miejscem, które mieliśmy okazję zobaczyć był tor saneczkowy „Góralka”. Każdy z nas miał trzy długie zjazdy saneczkami-wszyscy byli zachwyceni. Następnie zwiedzaliśmy miasto, kupiliśmy kolejne pamiątki i poszliśmy na nasz ostatni, wspólny obiad. Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę do domu.

Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone z wyjazdu na wycieczkę, ze zwiedzonych miejsc,  zdobytych cennych informacji, umiejętności oraz z czasu, który mogli spędzić we własnym gronie.