17 listopada uczniowie klasy IV pojechali razem z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Pielgrzymce do Dobkowa, do „Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej” na warsztaty przyrodnicze pt. „Zaproś ptaki, nietoperze i owady do swojego obejścia”. Na początku w terenie zapoznaliśmy się z gatunkami zwierząt, których siedliskiem jest najbliższe otoczenie człowieka. Zoologowie opowiadali o ptakach, nietoperzach i owadach żyjących obok nas. Wiernym słuchaczem okazał się miejscowy Azor, który uważnie przysłuchiwał się prelekcji i towarzyszył dzieciom podczas wycieczki.IMG_8690

IMG_8693

Uczniowie mogli skorzystać z wielu atrakcji naukowych i zabawowych przygotowanych w terenie. Nawet pokrapujący deszcz nam nie przeszkadzał. W przygotowanej zagrodzie dzieci zapoznawały się z kolejnymi salami. Odwiedziliśmy salę kaczawską, gdzie podziwialiśmy liczne skały i minerały spotykane w krainie wygasłych wulkanów. Następnie przeszliśmy do sali wulkanów, w której poznaliśmy budowę i różnorodność wulkanów na całym świecie.

IMG_8723

Kolejną atrakcją była sala trzęsień ziemi- mogliśmy wywołać własne trzęsienie ziemi i zbadać jego moc.

W dalszej części oglądaliśmy salę architektury i krajobrazu oraz mogliśmy zbudować własny dom.

IMG_8736

W czarnej kuchni zobaczyliśmy sprzęty i wyposażenie sprzed 100 lat. W sali Ziemi mogliśmy poznać procesy kształtujące rzeźbę terenu, uregulować rzekę, a nawet wywołać powódź.

IMG_8752

W pracowni kamieniarskiej oglądaliśmy oszlifowane agaty i inne minerały przypominające złoto.

IMG_8725

Na koniec sala warsztatowa, w której samodzielnie budowaliśmy budki dla ptaków, nietoperzy i owadów.

IMG_8777

IMG_8781

Zabawa była przednia i na szczęście nikt sobie palca nie uciął. Zbudowane domki oczywiście przywieźliśmy do szkoły i na wiosnę powiesimy na terenie szkoły. Na koniec szukanie złota w lodowatej wodzie i powrót do szkoły.

 

IMG_8698

IMG_8701

IMG_8705

IMG_8706

IMG_8786


0 komentarzy

Dodaj komentarz