Tegoroczny XVI Powiatowy Dzień Regionalisty  odbył się 15 września 2017r. Impreza, która w tym roku zgromadziła prawie 200 osób, odbyła się w ramach projektu „Dolnośląska Stolica Kultury. Powiat Złotoryjski 2017” pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Do udziału zgłosiło się 15 szkół z powiatu, w tym z wielu po dwie grupy. Naszą szkołę reprezentowała klasa VII z dwiema laureatkami konkursu plastycznego Kaliną Nowaczewską ( 1 miejsce) i Vanessą Nowaczewską( 3 miejsce),

Całość spotkania poprowadziła pani Wioleta Michalczyk. Jako pierwsza głos zabrała pani wicestarosta Wanda Grabos. Wyjaśniła, dlaczego Towarzystwo zostało zaproszone przez Starostwo do współpracy w projekcie. Następnie prezes TMZZ – pan Aleksander Borys otworzył oficjalnie uroczystość. Kolejno, burmistrz pan Robert Pawłowski podziękował TMZZ za przekazywanie tradycji lokalnych dzieciom i młodzieży. W uroczystości wziął również udział przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego.

Następnym punktem programu były odczyty. Pierwszy z nich wygłosiła pani Sylwia Dudek-Kokot, która opowiedziała o wielu wydarzeniach związanych z postacią św. Jana Nepomucena. W ramach projektu ukazał się XII tom Biblioteczki Miłośników Ziemi Złotoryjskiej „Kult Św. Nepomucena w powiecie złotoryjskim”, autorstwa p. Sylwii Dudek-Kokot i p. Romana Gorzkowskiego. Kolejnym prelegentem był pan dr Daniel Wojtucki, który przedstawił „Jak dawni złotoryjanie łamali prawo i jak ich za to karano”. Jako ostatni wystąpił pan Roman Gorzkowski z prelekcją „Kamienie mówią”. Każdy ze słuchaczy znalazł w tych prezentacjach coś ciekawego dla siebie.

Ostatnim punktem programu spotkania w ZOKiR było wręczenie nagród dla 13 laureatów i 13 osób wyróżnionych w konkursie plastycznym „Zabytki ziemi złotoryjskiej”. Na konkurs ten napłynęło aż 111 prac. Następnie młodzież razem z opiekunami wzięła udział w grze miejskiej pt. „Wędrówka śladami przeszłości”. Należało przejść wyznaczoną trasą i odpowiedzieć na pytania z karty pracy. Trasa gry kończyła się przy Kopalni Złota „Aurelia”, gdzie przy ognisku z kiełbaskami wręczono każdej drużynie dyplomy i pakiety z pamiątkowymi wydawnictwami i słodyczami. Były także gry i zabawy.

tekst za http://tmzz-zlotoryja.pl/index.php/30-dziasalnopmzz/204-wrazenia-po-xvi-dniu-regionalisty

 

Kategorie: B.Gaworecki

0 komentarzy

Dodaj komentarz